"Prawdziwa szkoła to warsztat pracy."

Połączenie do GitHub przez SSH

Tym razem wpis na temat GitHub i logowania się do niego za pomocą kluczy SSH. Czasami GitHub prosi nas o podanie hasła lub nawet loginu do konta. Można temu zaradzić wdrążając klucz SSH. Tworząc dwa klucze (publiczny i prywatny), jeden z nich umieszczamy na stronie GitHuba a drugi zachowujemy na dysku. Za pomocą takiej, szybkiej i krótkiej akcji możemy bezproblemowo logować się do GitHub z konsoli i działać na projektach bez ponownego logowania.

Poniżej postaram wyjaśnić się w najprostszy sposób jak to zrobić. W moim wypadku wszystkie akcje wykonuję pod systemem Windows 10.

Share This:


Instalacja sterownika MySQLnd w PHP – lepsza komunikacja za bazą

W ostatnim wpisie (Typy w PHP i MySQL…) kilka przykładów odnośnie pobieranych danych z bazy i ich typów oraz podałem sposób na rozwiązanie problemu zwracanych typów.

Tutaj natomiast chcę przedstawić Ci co musimy zrobić, by podłączyć nasz sterownik.

 

Słów kilka o sterowniku MySQLnd

Różnica między sterownikiem MySQL a MySQLnd jest taka, że ten pierwszy do komunikacji z bazą danych używa zwykłego ciągu znaków. Natomiast sterownik MySQLnd do komunikacji używa formy binarnej, przez co w łatwy sposób zachowamy typy, a dodatkowo wykonywanie niektórych operacji na bazie danych może być szybsze i przy wsparciu SSL bezpieczniejsze.

Share This:


Typy w PHP i MySQL – Jak poprawnie pobierać dane z zachowaniem typów?

Na ogół jako programiści PHP nie zastanawiamy się tak mocno nad typem zmiennych. Tym bardziej wiele osób używających frameworków korzysta z gotowych kodów, które mapują im pobrane dane do odpowiedniego typu z bazy na typ w PHP.

Za sobą mam kilka projektów w PHP np. system do zarządzania biletami i lożami w klubie muzycznym, bot kontrolujący serwer TeamSpeak 3, system monitorujący kilka procesów czy panel integrujący się z HP ALM do kontroli zgłoszeń testowych. Tworząc te czy inne projekty nie myślałem dokładnie nad typem zwracanych zmiennych przez bazę.
Jeżeli już potrzebowałem konkretnej zmiennej (o odpowiednim typie) to sobie ją rzutowałem do odpowiedniego typu.
Ostatnio tworząc projekt dla firmy, w której pracuje bardzo dużym problemem stały się typy danych. Pobierane one były z bazy MariaDB (fork MySQL). Nie potrzebowałem dużego framework’a, więc użyłem Codeigniter 3. Serwer w PHP służył tylko do komunikacji z bazą danych jako API REST.

Długi wstęp, a teraz do sedna sprawy.

Share This:


Jak znaleźć pracę lub praca Ciebie?

Witajcie 😉

Wielu z Was zetknie się z tematem poszukiwania pracy, a może nawet jesteście w trakcie.
Dla niektórych osób ten temat jest obcy, a znalezienie pierwszej czy nawet kolejnej pracy może przysporzyć troszkę problemów. W wielu przypadkach przychodzi stres, odkładanie na później albo niechęć czy strach przed wysłaniem oferty do przyszłego pracodawcy.

Co Wy na to jak powiem że nie musicie szukać pracy, a “praca przyjdzie” sama? – Tak jest to możliwe i zapewniam Was że takich ofert, gdzie to firma szuka pracownika jest bardzo dużo.

Tak kilka zdań wstępu, a teraz przejdziemy do sedna sprawy.

Share This:


miniSlider – asynchroniczne ładowanie zdjęć

Krótko na temat miniSlider’a

Na potrzeby jednego z projektów potrzebowałem lekkiego i szybkiego slidera bez zbędnych dodatków czy efektów. Slider wykorzystuje bibliotekę jQuery upiększony został frameworkiem do css Bootstrap, który nie jest wymagany do działania. MiniSlider ładuje każde zdjęcie asynchronicznie, przy wywołaniu danego obrazka. Pozwala to na szybsze załadowanie strony, nawet gdy nasza aplikacja będzie musiała załadować 1000 zdjęć, odbędzie się to przy wywołaniu obrazka, a więc zmniejszy się zużycie transferu.

Share This: