Witajcie 😉
Wielu z Was zetknie się z tematem poszukiwania pracy, a może nawet jesteście w trakcie.
Dla niektórych osób ten temat jest obcy, a znalezienie pierwszej czy nawet kolejnej pracy może przysporzyć troszkę problemów. W wielu przypadkach przychodzi stres, odkładanie na później albo niechęć czy strach przed wysłaniem oferty do przyszłego pracodawcy.
Co Wy na to jak powiem że nie musicie szukać pracy, a “praca przyjdzie” sama? – Tak jest to możliwe i zapewniam Was że takich ofert, gdzie to firma szuka pracownika jest bardzo dużo.
Tak kilka zdań wstępu, a teraz przejdziemy do sedna sprawy.
Portal dla ludzi biznesu – jak znaleźć pracę?
Z pomocą przychodzi nam największy serwis społecznościowy, który specjalizuje się w utrzymywaniu i poszukiwaniu kontaktów zawodowo-biznesowych, a mianowicie LinkedIn. Znajdziemy na nim firmy/pracodawców prawie z każdej dziedziny. Nie ważne czy jesteśmy programistami, testerami lub nauczycielami. Dodatkowo możemy uczestniczyć w grupach tematycznych czy zawierać znajomości na szczeblu biznesowym. Dlaczego nie FB? – Odpowiedź jest prosta, FB nie jest wyspecjalizowany w kierunku pracy i kariery.
Na LinkedIn nasz profil jest takim CV w formie online, do którego możemy przypisać ukończone szkoły, zdobyte doświadczenie, ukończone certyfikaty i kursy, umiejętności czy projekty w których braliśmy udział (takich punktów jest więcej). Jeżeli uzupełnimy nasz profil w podstawową treść, nawiążemy klika znajomości to od tej chwili mogą wpływać do nas oferty o pracę.
Pracodawca lub osoba, która zajmuje się rekrutacją wyszukuje profile po umiejętnościach czy projektach w których braliśmy udział. Następnie w zależności od stawianych wymagań dostajemy oferty o pracę. Czasami takich ofert może być klik na dziań, a czasami klika w miesiącu – wszystko zależy tak naprawdę od zapotrzebowania, a w większości od nas samych.
Rejestracja oraz uzupełnienie profilu
Serwis LinkedIn jest w pełni darmowy (istnieje możliwość kupna konta premium, ale nam się to nie przyda). Już przy pierwszym wejściu na stronę ujrzymy formularz rejestracji, który wypełniamy prawdziwymi danymi oraz podajemy maila, na którego często zerkamy.
Kolejnym krokiem jest uzupełnienie profilu o dokładniejsze dane takie jak:
- wykształcenie,
- nasza lokalizacja,
- kierunek lub tytuł zawodu
- zdobyte doświadczenie i umiejętności
- odbyte kursy lub zdobyte certyfikaty
- projekty, w których braliśmy udział
Na sam początek to wystarczy, teraz przydało by się znaleźć kilku znajomych, najlepiej z naszej branży, lecz nie koniecznie. Warto też dodać nasze zdjęcie profilowe (nie z wakacji, a jakieś bardziej oficjalne) – ja akurat zdjęcia nie mam, ale też nie szukam pracy 🙂
Co dalej z naszym profilem w przyszłości?
Nasz profil powinien być przez nas systematycznie obserwowany i dopieszczany – nie tak jak robią to niektórzy na FB, ale starajmy się o nim pamiętać. Jeżeli ukończymy jakieś dodatkowe kursy, zdobędziemy certyfikat a może pracowaliśmy przez ten czas gdzieś, to warto takie informacje stale aktualizować i nie pozwolić by dane zawarte na nim były fikcyjne.
Serwis LinkedIn będzie nam ciągle pomagać i przypominać. Dostaniemy wskaźnik efektywności naszego profilu, który powinien utrzymywać się na wysokim poziomie. Warto też dołączyć do grup tematycznych oraz od czasu do czasu udzielać się na nim.
Jak to wygląda na moim przykładzie?
Pewnie ciekawi jesteście czemu w ogóle zmieściłem taki wpis, stało się tak ponieważ wielu z moich znajomych szukających pracy czy nawet rozpoczynających karierę mimo że wiedziało o istnieniu takiego serwisu to nie było przekonanych do założenia na nim konta oraz podjęcia odpowiednich działań.
Z własnego doświadczenia wiem, że serwis pomoże każdemu w znalezieniu dobrej pracy. Pokaże Wam wycinek z mojej historii rozmów w przeciągu miesiąca dostałem ponad 7 ofert. Średnio co jakiś czas dostaję ofertę albo drogą mailową albo po przez portal o podjęcie pracy w jakiejś firmie. Jako że już pracuje i studiuję to odrzucam oferty, lecz nigdy nie ignoruje pracodawcy – odpowiadam i zapisuje do kontaktów biznesowych.
Pamiętaj że nigdy nie tracisz czasu na uzupełnianiu swojego profilu, a dodatkowe możliwości takie jak ten portal pomogą Ci w znalezieniu pracy.
Ważnym czynnikiem jesteś Ty – ponieważ nawet dostając ciekawe oferty, bez doświadczenia i projektów masz mniejsze szanse.
Musisz również wiedzieć, o tym by się rozwijać a jeżeli nie posiadasz żadnego projektu to stwórz go sam. Pokaż przyszłemu pracodawcy że jesteś dobry w tym co robisz – najlepszym dowodem Twojego doświadczenia są udostępnione projekty.
To było by chyba na tyle. Możecie zapytać jeszcze co z polskimi portalami – na nich też warto mieć swoje konto, lecz głównie chciałem wspomnieć o gigancie który jest numerem pierwszym na świecie pod tym względem 😉
Dziękuję za przeczytanie, w razie pytań piszcie.
PS. Teraz już będziecie mieli łatwiej znaleźć pracę 😉
Pozdrawiam, Patryk